blog

Název webu / domény

Čím složitější název zvolíme, tím hůře bude doména dohledatelná, a méně lidí si ji zapamatuje. Jméno domény volte jednoduché, lehce zapamatovatelné a trochu kreativní. Jestliže si tvoříte osobní web, je ideální použít pro doménu vaše jméno.

Pokud je váš cílový zákazník starší, vyvarujte se anglickým slovům v názvech domény. Snažte se zvolit český název a koncovku .cz. Je to sázka na jistotu.

Dobré je také vyhnout se pomlčkám. Někdy vám nic jiného nezbyde, ale pokud je to trochu možné, pomlčky nepoužívejte. Velmi těžko se lidem pamatují a veřejně je říkat není také žádná paráda.

Jak vybrat správný název domény

Jestliže si tvoříte osobní web, zvolte jednoznačně jako název domény vaše jméno. U firmy to bude název firmy a u produktu název produktu. Žádná věda v tom není.

Jméno domény musí být volné

Na celém světě nemohou být dva lidé, kteří by měli zakoupený stejný název domény se stejnou koncovkou. Proto je třeba si ověřit, že váš návrh je volný k zakoupení. To můžete udělat například na webu adresawebu.cz

Je výběr jména důležitý?

V dnešní době už výběr jména domény důležitý příliš není. Důvodů je hned několik, ale zatím co v minulosti byly více vidět odkazy, dnes už se spíše používají různé bannery, tlačítka, hypertextové odkazy a podobně. To má za následek, že názvy domén mizí za těmito prvky a návštěvník tak reálně nekliká na název vaší domény, ale například na tlačítko s textem „Přejít na web“.

Jakou koncovku zvolit

Tady velmi záleží na tom, jaký máte produkt a na koho je cílený. Je to právě koncovka, která je většinou důležitější než samotný název domény, protože právě koncovka nám dává tušit v jakém jazyce web bude.

A teď u je vám asi jasné, že samozřejmě také musí platit to, že když máme koncovku CZ, tak by měl být web v češtině nebo třeba u COM lidé očekávají angličtinu apod.

Jestliže cílíte především na český trh, vaše doména by měla končit na .cz v každém případě. U slovenského trhu to bude zase .sk a tak dále. Nejvíce se vyvarujte kreativním koncovkám, jako .int, .edu, .online a tak dále. Na tyto koncovky lidé nejsou zvyklí a pravděpodobně místo toho často napíšou vaší doménu s .cz nebo .com, což je může dovést úplně někam jinam a k vám se nedostanou.

S www nebo bez?

Tato otázka nemá jasnou odpověď. Proč? Protože je to celkem jedno. V dnešní době jsou všechny domény nastaveny tak, že když zadáte jednu nebo druhou variantu, tak jako tak se dostanete na cílený web. Další důvodem je fakt, že domény jsou schované za klikací prvky viz výše. Osobně ale pro větší estetiku v adresním řádku (řádek, kde se zobrazuje adresa webu ve vašem prohlížeči) volím raději bez www, protože adresa se zdá poté být kratší a tím pádem jednoduší.

sdílejte článek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Jste připraveni pracovat na vašem webu? Pusťme se do práce

BLOG

Další články

Nechte si zdarma zkontrolovat váš web

Natočím vám 30 minutové video, kde vám prozradím co konkrétně na vašem webu je správně nebo naopak. Vše vám ukážu a popíšu přímo na vašem webu.